Dentální hygiena
Dentální hygiena je základním předpokladem pro zdraví našich zubů. Jde o nejlevnější a nejúčinnější způsob prevence onemocněním dutiny ústní. Cílem dentální hygieny je zabránit poškození a onemocněním zubů jako např. vznik kazu, zánět dásní či paradentóza. Nejčastějším důvodem vzniku dentálních onemocnění je zubní povlak. Ten podporuje činnost bakterií, které se v povlaku ukládají. Při jeho nedůsledném odstraňovaní se bakterie množí a vyvolávají onemocnění zubního aparátu, jako zubní kaz či zánět dásní. Pravidelná zubní hygiena a návštěva dentálního specialisty jsou vhodné předpoklady pro udržování zdravého prostředí ústní dutiny a předcházení nemocí. Značka Crest byla první světovou značkou, která vyvinula zubní pastu účinnou v boji proti zubnímu kazu.
Důležitost dentální hygieny
Individuální zubní hygiena by se měla provádět v průběhu dne jako součást celkové osobní hygieny. Má dva hlavní cíle:
- zbavit se zbytků potravy, které se nám během dne usazují v zubech a mezi nimi. Nečistoty můžeme odstranit různými způsoby – klasicky zubní pastou a zubním kartáčkem, ústní vodou, dentální nití, mezizubním kartáčkem, ale také žvýkačkou, při níž žvýkací pohyby čistí měkké tkaniny a eliminují tvorbu slin.
- odstranění zubního povlaku – v boji s mikrobiálním povlakem pomáhají mechanické pomůcky pro dentální hygienu jako zubní kartáček, mezizubní kartáčky, nebo chemické prostředky, které ovlivňují tvorbu povlaku v ústní dutině.
Dentální hygienik je kvalifikovaný odborník ve stomatologickém prostředí, který provádí profesionální dentální hygienu. Provádí se u jednotlivců nebo i u skupin, proto ho můžeme potkat také ve školách, školkách, kde přibližuje péči o ústní dutinu i dětským pacientům.
Nejdůležitějším krokem v procesu dentální hygieny je osvojení správné techniky čištění zubů. Nesprávná technika či výběr zubního kartáčku může mít za následek nejen vznik onemocnění zubů, ale také odhalování zubních krčků či citlivost dásní. Základní příčinou těchto onemocnění je mikrobiální povlak = zubní plak, jehož odstraňování je nezbytné pro předcházení onemocněním.
Dentální hygiena je prováděna odborným dentálním hygienikem. Standardně se skládá z následujících úkonů:
- analýza stavu chrupu,
- nácvik správné techniky čištění zubů,
- odstranění povlaku a zubního kamene,
- čištění zubů ultrazvukem,
- léčba měkkých tkání,
- u dětí se provádí i tzv. pečetění fisur (jamky v zubech se zalijí speciální hmotou, protože na tomto místě vzniká zubní kaz nejčastěji),
- poradenství.
Jak probíhá ošetření?
Profesionální dentální hygienik vám na začátku udělá důkladnou analýzu vaší ústní dutiny. Připravte se na otázky, které se budou týkat vaší péče o zuby. Také se může zajímat o dědičná onemocnění zubů, která se ve vaší rodině vyskytla. Po vyšetření ústní dutiny následuje informování klienta o stavu jeho zubů. V případě dentálního nálezu vysvětlí možnou příčinu vzniku onemocnění, možnosti léčby a preventivní opatření na zamezení opětovného výskytu problému. Následuje instruktáž techniky čištění zubů a používání mezizubních pomůcek. Jejich výběr závisí na stavu zjištěného onemocnění klienta a typu zubů. Odstranění zubního povlaku a kamene je dalším krokem při návštěvě dentálního hygienika. Při odstraňování se používají různé způsoby jako ultrazvuk, škrabky, pasty, kartáčky, ale také pískování. Na závěr jsou zuby ošetřené fluoridovým preparátem. Ošetření nebývá bolestivé, pokud klient nepřichází s právě akutním problémem, kdy může být ošetření citlivější. Dentální hygienik svojí prací zároveň vypomáhá stomatologovi, který nemusí hledat příčinu onemocnění, ale samotný stav už jen řeší.
Návštěva profesionálního dentálního hygienika by neměla být jednorázovou záležitostí, ale doporučuje se absolvovat ji aspoň dvakrát do roka. Závisí to zejména na stavu ústní dutiny a doporučení dentálního hygienika. Cena vyšetření je individuální, závisí na regionu a dentálním hygienikovi. Některé zdravotní pojišťovny dokonce toto vyšetření proplácejí úplně nebo částečně.
Pravidelná dentální hygiena poskytuje široké spektrum výhod:
- hezčí, bělejší úsměv,
- snižuje riziko vzniku zubního kazu,
- předchází tvorbě kazů, povlaku a předčasnému stárnutí chrupu.
Začít s dentální hygienou je vhodné co nejdříve, již v dětském věku. Pro dítě by měl být první kontakt se stomatologickým výkonem pozitivním zážitkem, a proto je vhodné začít s dentální hygienou a nenavštívit ambulanci až s bolestí.
Dentální hygiena pro dokonale zdravý chrup
Důležitou součástí dentální hygieny je i poradenství. Dentální hygienik vám ukáže správnou techniku mytí zubů, protože jedno správné vyčištění zubů denně je efektivnější než několik nesprávných. Poradí vám, jaký typ kartáčku si pořídit. Nejvhodnější jsou zubní kartáčky s menší hlavicí a měkkými štětinami stejné délky. Ideální jsou laserově zabroušené štětinky. Tvrdý kartáček může způsobit opotřebení zubní skloviny. Ke správné hygieně zubů patří i mezizubní kartáček a dentální nit.
Nejdůležitější je čištění zubů večer. V noci se ze slin nevytvoří takové pH prostředí, které by způsobovalo onemocnění ústní dutiny.
Ošetření chrupu dentálním hygienikem nebývá bolestivé. Pokud má pacient akutní zdravotní potíže, může být ošetření citlivější.
Návštěvu dentální hygieny doporučujeme i před začátkem bělicí kúry bělicími pásky Crest. Zajistí to lepší penetraci bělicího gelu pásků do zuboviny přes zubní sklovinu a díky tomu i lepší a rovnoměrnější bělicí účinek.
Zatím nebyl vložený žádný komentář.