Jak správně čistit zuby
Zářivý úsměv, zdravé zuby a dásně – kdo po nich netouží? Kdo by se nechtěl vyhnout bolesti zubů, krvácení dásní, nepříjemnému „vrtání“ v zubní ambulancí a vyhozeným financím? Přitom stačí tak málo. Správná technika čištění zubů vám zaručí zdraví i krásu vašich zubů.
Jaký zubní kartáček
Vybírejte vždy kartáček s popisem „soft“ nebo „ultrasoft“, t.j. zubní kartáčky s měkkými vlákny. Pravidelné a nešetrné používání zubního kartáčku s tvrdými štětinami dokáže nenávratně poškodit sklovinu a vytvořit takzvané klínovité defekty. Elektrické zubní kartáčky jsou charakteristické tvrdými vlákny a jsou vhodné jen pro hendikepované pacienty. Také je velmi důležité, aby štětiny byly hustě uspořádané a zarovnané v jedné rovině, kdy se dokážou dostat i do málo dostupných prostor v dutině ústní. Myslíme i na to, že zubní kartáček by se měl měnit každé 3 měsíce, a to i v případě, kdy nepozorujeme viditelné známky poškození kartáčku.
Jak dlouho čistit
Všude je slyšet o třech minutách. Není to však úplně tak. Čas nehraje roli, důležitá je kvalita vyčištění, kterou jednoduše zjistíme tím, že si jazykem přejedeme zepředu dozadu po obou vyčištěných zubních obloucích (zvláštní pozornost věnujte posledním zadním stoličkám).
Kolikrát za den čistit zuby
Stačí jednou večer, ale pořádně. Ideálně ráno i večer. Dbáme však na to, abychom nečistili hned po jídle, kdy máme dočasně oslabenou sklovinu. Je vhodné počkat alespoň 30 minut. Nejdůležitější je večerní čištění, kdy odstraníme všechen povlak nahromaděný za celý den. Žvýkací plochy se částečně čistí i při přežvykování, navíc jim pomáhá i jazyk a slinné žlázy. V noci je však aparát neaktivní, a tak mají bakterie ideální prostředí na vytvoření zubního kazu.
Tak tedy jak čistit
Je to jednoduché! V první řadě myslíme na to, že zubní kartáček držíme jako pero a na zuby jej přikládáme co nejjemněji. Při vyšším tlaku se měkké štětinky ohnou a nic nevyčistí. Kartáček přikládáme na zuby ideálně pod úhlem 45° a jemnými krouživými pohyby přejedeme oba zubní oblouky od předních po zadní zuby, a to nejdříve po vnější a potom po vnitřní straně. Čistíme hlavně oblast krčků zubů, kdy se část vláken kartáčku dotýká dásně a druhá samotného zubu.
Jiným způsobem čištění zubů je čištění stahováním směrem od dásně ke konci zubu. Tímto způsobem očistíte každý zub, stahování zabezpečí odstranění zubního povlaku z oblastí, ve kterých se hromadí.
Po důkladném vyčištění nám však stále zůstaly znečištěné prostory mezi zuby, kam se běžný kartáček dostat nedokáže. Na to si vezmeme dentální nit nebo mezizubní kartáček. Správnou velikost mezizubního kartáčku vám určí zubní lékař. Při výběru dentální nitě záleží na vašich preferencích. Používání je určené především pro přední zuby, protože v zadních úsecích je manipulace náročná. Pilovitým pohybem se dostanete do prostoru mezi zuby a následně stíráte boční plochu obou zubů až k dásni.
Zatím nebyl vložený žádný komentář.