Zánět dásní
Zánět dásní je velmi časté zánětlivé onemocnění vyskytující se převážně u lidí nad 30 let. Je to infekce způsobená bakteriemi. Neléčený zánět může vést až k paradentóze a vypadnutí zubů z ložisek. Zánět dásní není dědičný.
Zánět se projevuje zduřelými dásněmi citlivými na dotek, zarudnutím, krvácením a zápachem. Příznaky jsou často velmi těžce znatelné, proto i při sebemenším podezření navštivte svého stomatologa.
Zánět dásní a krvácení dásní
Příčiny vzniku zánětu dásní mohou být různé. Může jít o infekci způsobenou bakteriemi, které se do vašich úst dostaly z venku. Zánět způsobuje i zubní plak, nesprávná ústní hygiena, kouření, stres, hormonální změny, nedostatek vitamínů či užívání některých léků. Zanícené dásně při nýtování nebo používání mezizubního kartáčku krvácejí. Silně zanícené dásně krvácejí i při běžném čištění zubů.
Domácí recepty na prevenci/léčbu zánětu dásní
Sůl
Připravte si roztok z vody a soli (2 dcl vody, ½ lžičky soli). Dobře zamíchejte a vyplachujte si ústa 2 až 3krát denně.
Soda bikarbona
Použijte 2 dcl vody a do ní vsypte 1 až 2 lžičky sody. Proplachovat také 2 až 3krát denně.
Kokosový olej
Kokosový olej je znám svými pozitivními účinky v mnoha oblastech – v kuchyni, kosmetice, a dokonce i v ústní hygieně. Čistým olejem proplachovat ústa několik vteřin několikrát denně.
Aloe vera
Budete potřebovat list aloe vera. Z jeho nitra nožem vyškrabte gel. Nanášejte na zuby několikrát denně a nechte pár minut působit.
Hřebíček
10 hřebíčků podržte v ústech cca 30 minut.
Propolis
Propolis koupíte v lékárně. Nejenže je to skvělý přírodní přípravek na zuby, ale má také širokou škálu využití snad na všechny oblasti zdraví. Je známý protizánětlivými účinky. S obsahem lihu vám dokonce zmírní bolest či umrtví bolestivý zub. Naneste pár kapek na vatový tampon a přikládejte na dásně.
Při rozvinutém či dlouhodobém zánětu vám však domácí recepty nepomohou. Je třeba vyhledat odborníka. Ten stanoví adekvátní léčbu. Včasné podchycení nemoci je základem pro rychlou léčbu. Zánět dásní je možné vyléčit úplně, avšak jeho další stupeň, paradentózu, nelze vyléčit, jen potlačovat. Proto s návštěvou stomatologa nečekejte.
Prvním krokem léčby bude odstranění zubního plaku a výplach dezinfekčním roztokem (nejčastěji s obsahem 6% peroxidu vodíku nebo roztokem Framykoinu). Stomatolog by vás následně měl poučit o správné technice čištění zubů. Nezapomeňte následně na pravidelnou dentální hygienu v jeho ambulanci.
Prevence zánětu dásní
Jak předejít problémům s krvácením dásní:
- Používejte pravidelně zubní nit.
- Čistěte si zuby správnou technikou.
- Čistěte zuby dostatečně detailně, každý zub samostatně, nevynechejte žádný prostor.
- Používejte laserově zabroušený jemný kartáček, který můžete bez problémů jemně tisknout i na dáseň a nebát se čistit zuby od plaku i těsně u dásně. Dásně nebudou ustupovat, ale posílí se. Ústup dásní nastává právě při zanícené dásni, takže pokud tento problém správnou technikou čištění odstraníte, dáseň nebude moci ustupovat.
- Pokud umíte používat sonický zubní kartáček, můžete zvolit i tuto alternativu, ale je vhodné její používání střídat s klasickým zubním kartáčkem, protože při čištění sonickým kartáčkem můžete zlenivět a časem techniku čištění zanedbávat, čímž vytváříte příležitost pro působení bakterií zubního plaku.
- Jednou týdně použijte jednosvazkový zubní kartáček a důkladně si vyčistěte prostory pod dásněmi a mezi zuby.
- Při čištění zubů jemně masírujte i dásně, čímž zvýšíte jejich odolnost a sílu.
Zatím nebyl vložený žádný komentář.