Recepty na domácí bělení zubů
Na internetu najdete množství postupů na dosažení zářivě bílého úsměvu bez toho, abyste museli utratit všechny svoje úspory. Některé z těchto „zaručených receptů“ kolují už roky. Věděli o nich i naše babičky, vždyť se přece už i ony chtěly líbit. Nakolik jsou však tyto tipy bezpečné pro naše zuby?
Nebezpečné domácí recepty na bělení zubů
Na začátku si je třeba uvědomit, že všechny následující postupy nevybělí barvu vašich zubů, ale jen očistí od povrchového zabarvení, které může být způsobené pitím kávy, červeného vína nebo kouřením. I to jen některé a za cenu skutečně velkého a nezvratného poškození skloviny zubů nebo dásní. Pokud jde o prostředek, který působí abrazivně, tímto obrušováním nejenže ničí sklovinu a dochází k její nezvratné redukci, ale zároveň zbytečně odhaluje citlivé zubní krčky a jejich měkký a na kazy náchylný dentin. A také samozřejmě zvyšuje citlivost zubů, kazivost zubů, náchylnost k zánětu a podobně. Těmto babským radám je třeba se jednoduše obloukem vyhnout.
Platí i to, že pokud nejde o abrazivní způsob tření tohoto, nazývejme ho i nadále, prostředku, většinou se jedná o působení jeho kyselin, zejména těch ovocných. Ty mohou sice mít mírně čisticí účinek, ale také silně leptavý a to je na škodu nejen dásním, ale také sklovině.
Třetí skupinu těchto prostředků na domácí bělení zubů tvoří ty, které nepůsobí ani abrazivně, ani leptavě. Všeobecně však nemají ani žádný jiný pozitivní přínos na sklovinu či zdraví zubů.
Bělicí kombo – citron a soda bikarbona
Asi nejznámější a nejrozšířenější způsob domácího bělení zubů. Jeho síla spočívá v kombinaci abrazivních složek jedlé sody a kyseliny, která se nachází v citronové šťávě. Neboli hovorově „šmirgl“ a silná leptavá ovocná kyselina. Tedy totální nesmysl a asi nejnebezpečnější recept na domácí bělení zubů. Jejich smícháním za pár minut vytvoříte hustou směs smísením sody a šťávy z citronu. Společnou silou vám vyleptají a sedřou pigmentaci zubu.
Dlouhodobé používání tohoto bělicího komba může vést k trvalému poškození zubů s nenávratnými následky. Na začátku určitě uvidíte výsledky, protože pigmenty začnou mizet. Ale ty se rychle ukládají do rýh, které se agresivním bělením prohlubují, a tak proces musíte opakovat znovu a znovu. Častým používáním si způsobíte zvýšenou citlivost zubů a konec konců jejich zežloutnutí, protože sklovina se pod vlivem takového abrazivního bělení ztenčuje a zubovina začne prosvítat.
Jahody se solí
Chuťově ne velmi příjemná kombinace, ale podobně „šetrná“ jako citron se sodou. Jako každé ovoce také jahody obsahují kyseliny a sůl je v tomto případě zástupce brousící a chemické složky. Z této kombinace si vytvoříme kaši, kterou si vyčistíme zuby nebo necháme několik minut působit na zubech. Účinek tohoto „bělicího zázraku“ je podobný jako v prvním příkladu, avšak méně agresivní. Jahody nemají tak silné ovocné kyseliny jako citron a sůl je jemnější než soda. To však nic nemění na faktu, že častým používáním si nenávratně zničíte sklovinu.
Všestranný kokosový olej
Patří do třetí skupiny výše vzpomínaných prostředků na domácí bělení zubů. Čili není ani významně abrazivní, ani leptavý kvůli kyselinám. Používání kokosového oleje zažívá v posledních letech obrovský boom, co se týká jeho všestranného využití. Ať už jako skvělý recept na vláčnou pokožku, zdravé vlasy, nebo jako alternativa klasického oleje při vaření. Mnoho se toho říká i o jeho zázračných účincích při bělení zubů. Má prý působit antibakteriálně, odstraňovat zápach z úst, chránit před zubním kazem a zejména šetrně vybělit zuby. Kokosový olej sice má antibakteriální účinky, ale bílých zubů s ním nedosáhnete. Jeho účinky totiž nemají žádný vliv na změnu barvy vašich zubů. Pokud ho použijete na bělení zubů, děláte to zbytečně. Neobsahuje žádnou látku, která by mohla zuby jakkoliv bělit. A ani reálně podle zkušeností těch, kteří se na to přece jen dali, k bělení nedochází.
Prvotní pocit částečně vyleštěných zubů spočívá jen v tom, že jste si právě zuby umyli a že jste kokosovým olejem setřeli zubní povlak, který bránil lepšímu lomu světla a který se díky mastnotě oleje bude chvíli na zubech hůře držet. Bude to tak ale jen pár minut. Bělejší odstín zubů při nízkých účincích bělení povrchu zubů je zejména o tom, jak se na zubech láme světlo. Tento pocit však přetrvá jen přibližně 10 minut, než se na zuby přirozeně dostane povlak nazpět. Samozřejmě tady nemluvíme o bělení zubů jako takovém, protože bělený zub je bílým několik měsíců, nebo dokonce roků a má jasně změněnou barvu do hloubky. V tomto případě hovoříme o účinku jen ve vztahu k tomu, jak se bělicí účinek kokosového oleje snaží obhajovat někteří jeho zastánci. Umytí zubů ale neznamená vybělení zubů. Víc o tomto mýtu bělení zubů pomocí kokosového oleje a odpovědi zubařů na tento současný a mylný fenomén se dočtete v článku Bělení zubů kokosovým olejem na našem blogu.
Čištění zubů popelem
Jde o recept využívaný už ve starověkém Egyptě, ale i dnes se najdou zastánci této metody. Trochu popela smícháte s vodou nebo zubní pastou a čistíte. Tento způsob se však nedoporučuje jako předcházející, protože také může zuby poškodit.
Aktivní živočišné uhlí
Přírodní a laciný způsob bělení zubů je živočišné uhlí. Slovo „aktivní“ v tomto spojení zní sice zajímavě a slibně, ale až takovou aktivitu od toho nečekejte. Zázraky za málo peněz se při bělení zubů bohužel nestávají. Jednu tabletu rozdrťte na prášek, který nanesete na kartáček a umyjte si zuby jako obvykle. To, zda s ním dosáhnete nějakého účinku, však není zaručené. Ano, detoxikační na chvíli ano, neboť na toto je uhlí výborné. Bělicí ale určitě ne.
Zkuste raději ověřené a bezpečné produkty značky Crest, které vám zaručeně dopomohou k zářivě bílým zubům bez jejich trvalého poškození.
Další informace o podobných receptech na domácí bělení zubů si přečtete v článku Rizika bělení zubů doma na našem blogu.
Zatím nebyl vložený žádný komentář.