Péče o zuby v těhotenství
Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. To může být zčásti pravda, ale je to zejména velmi náročné období, během něhož se musí budoucí rodička vyrovnat s různými fyziologickými změnami. Změny se týkají i zubní hygieny, na kterou by budoucí maminka měla dbát mnohem víc než předtím.
Těhotenská gingivitida
Během těhotenství se kvůli zvýšené hladině estrogenu objevují záněty ústní sliznice. Jde o tzv. těhotenskou gingivitidu, která postihuje přes 90 % gravidních žen. Objevuje se u nich zvýšené riziko předčasného porodu. V případě dlouhotrvajícího zánětu dásní dochází k jeho šíření na kost zubního lůžka a závěsný aparát zubů. Tady se už projevuje paradontitida, která může vést až ke ztrátě zubů. Důvodem je bakteriální povlak a zubní kámen, který se nachází v ústní dutině. Pravidelnou návštěvou zubaře a dentální hygieničky můžete těmto komplikacím předejít.
Hlavně kvůli těmto možným zdravotním těžkostem provázejících těhotenství se všeobecně nedoporučuje, aby si těhotné ženy bělily zuby. Bělení je teoreticky možné, úplně vyloučené není, ale budoucí maminka si musí být jistá, že má zuby zdravé a netrpí paradontitidou nebo jinými poškozeními chrupu. Ideální je raději nechat bělení na jiné období než období těhotenství. Před případným bělením je nutné nechat si chrup nejdříve zkontrolovat u stomatologa nebo dentální hygieničky.
Období prvního trimestru je pro „těhulky“ nejnáročnější, protože je trápí častá nevolnost během dne. Žaludeční kyseliny, které zvracejí, jim leptají a ohrožují zubní sklovinu. Ústní dutinu je nutné propláchnout vodou nebo roztokem sody bikarbony. S čištěním zubů byste měly počkat aspoň půl hodiny, určitě nečistěte hned po zvracení. Používejte fluoridovou neabrazivní zubní pastu.
Preventivní prohlídky jsou základem
Těhotenství je pro budoucí maminky namáhavé a únavné. V důsledku toho mohou zanedbávat ústní hygienu, což je ta největší chyba. Právě tehdy se mohou objevit různá onemocnění zubů a dásní. Také by neměly podceňovat zubní prohlídky a absolvovat je pravidelně. Ze zákona máte nárok na dvě prohlídky, za které neplatíte. Jednu byste měly absolvovat na začátku a druhou na konci těhotenství. Díky nim můžete předejít vrtání nebo trhání zubů, což může být pro budoucí maminky stresující. Těmto úkonům se zubní lékaři snaží vyhnout zejména v prvním trimestru těhotenství, aby neohrozili rozvíjející se plod. V případě plomby by její aplikace neměla nijak ohrozit zdraví budoucího děťátka. Právní předpis Evropské unie však schválil omezení používání amalgámových plomb od 1. Července 2018. Tento zákaz se týká dětí, těhotných a kojících žen, kterým se nebudou moci aplikovat amalgámové plomby. Je to kvůli rtuti, která se do amalgámových plomb přidává.
Zatím nebyl vložený žádný komentář.