Jak zmírnit citlivost zubů
Máme pro vás dobrou zprávu. Citlivost zubů, která trápí tak mnoho lidí, je léčitelná! Stačí se držet několika zásad a citlivost nejen zmírníte, ale časem i odbouráte úplně.
Až 1 z 8 lidí trpí citlivostí zubů, přičemž ženy téměř dvakrát tak často jako muži. Citlivost zubů je doprovázena ostrou a náhlou bolestí a je reakcí na vnější podnět. Nejběžnější stimul (až v 75 % případů) je studený podnět.
Příčiny citlivosti zubů
- studené nápoje a potraviny,
- studený vítr,
- teplé nápoje a potraviny,
- kyseliny (potravinové, žaludeční).
Proč jsou naše zuby citlivé? Nejčastějším důvodem je opotřebovaná zubní sklovina a odhalené zubní krčky. Dále může být příčinou opotřebovaná zubní výplň, kaz nebo prasklý zub. Krátkodobá citlivost zubů může být i následkem bělení zubů. I o tomto problému si můžete přečíst samostatný článek na našem blogu.
Před zahájením léčby citlivosti zubů je důležitá analýza zubů a odhalení příčiny, která způsobuje jejich citlivost. Jen tak můžete nastavit správnou léčbu a prevenci.
Způsoby léčby citlivých zubů
- zubní pasty a ústní vody určené na citlivé zuby – např. Crest ProHealth ADVANCED Sensitive Relief. Tyto pasty obsahují látky (např. dusičnan draselný), které vytvářejí nepropustnost drobných kanálků v zubech. Při pravidelném používání vám uleví od citlivosti dlouhodobě.
- technika čištění zubů – volte měkčí zubní kartáčky a zuby myjte jemnými pohyby. Pokud budete zuby drhnout a silně na ně tlačit tvrdým zubním kartáčkem, velmi rychle si přivodíte citlivost zubů a sedřením zubní skloviny odhalíte citlivé zubní krčky. Nezapomínejte na mezizubní kartáček a zubní nit.
- kyselé nápoje a potraviny – červené víno, ovocné šťávy (džusy), jablka. Po těchto potravinách byste si měli vypláchnout ústa nebo umýt zuby, ne však dříve než po 20 minutách od požití.
- skřípání zuby – možná si to ani neuvědomujete, protože skřípete zuby jen ve spánku. Existují zubní dlahy, které vám v tom zabrání. Skřípání zubů prokazatelně oslabuje zubní sklovinu.
- ochranný nátěr zubů – provádějí ho stomatologové,
- ošetření ustupujících dásní,
- výplň kořenových kanálků – s tímto bodem vám pomůže váš praktický lékař a určí, zda je tato procedura pro vás vhodná a zda bude účinná.
Zatím nebyl vložený žádný komentář.