Domácí bělení zubů
Bělení zubů je stále populárnější kosmetický zákrok, který lidem pomůže získat zářivě bílý úsměv, po kterém každý touží. Je to rychlý a snadný způsob, jak dosáhnout lepšího vzhledu zubů pomocí bezbolestného zákroku, který vám kromě perleťového úsměvu může dodat i dávku sebevědomí. Než se vydáte na cestu bělení zubů, je důležité porozumět jeho průběhu a všem možným rizikům, protože bělení zubů nemá u všech typů stejný postup.
Existují dva hlavní typy bělení zubů: domácí bělení zubů a profesionální bělení zubů, které provádí specializovaný zubní lékař. Jak si vybělit zuby doma? Domácí bělení zubů zahrnuje volně prodejné produkty, jako jsou bělící pásky, gely, zubní pasty a výplachy, které lze zakoupit v mnoha drogeriích nebo na internetu. Tyto produkty jsou obvykle bezpečné a účinné, i když výsledky jsou ve srovnání s profesionálním bělením jiné a proces bělení trvá o něco déle. Profesionální bělení zubů je na druhou stranu účinnější a okamžité řešení. Zubní lékař použije vyšší koncentraci bělících přípravků a speciální světelnou technologii, která pronikne na povrch zubů. Odstraní hluboké skvrny, na které běžně dostupné produkty nemusí dosáhnout. Specializovaný zubní lékař je také schopen posoudit zdravotní stav zubů a dásní, aby se ujistil, že je pacient vhodným kandidátem na bělení. Toto posouzení je důležité, aby se zajistilo, že bělení zubů zubům více neublíží, než pomůže.
Náklady na bělení zubů se velmi liší mezi dostupnými produkty pro domácí použití a profesionálním bělením. Zatímco profesionální zubař má stanovenou cenu přibližně od 4500 Kč, produkty pro domácí bělení zubů najdete již od 750 Kč. Ve spojení s produkty pro domácí bělení zubů jsou také výše zmíněné produkty pro zlepšení bělení. Bělící proužky můžete používat jako hlavní produkt pro bělení zubů a jejich účinnost podpořit bělícími pastami nebo gely.
Při zvažování bělení zubů je důležité si uvědomit možná rizika a vedlejší účinky. Volně prodejné produkty nemusí být dostatečně silné, aby pronikly na povrch zubů, což vede k méně výrazným výsledkům. Těmto výsledkům však lze čelit delším bělením, během něhož je bělení v kratším časovém úseku méně viditelné, ale s postupujícím časem je výsledek skutečně vidět. Můžeme říci, že se jedná o bezpečné bělení, při kterém jsou zuby méně namáhány než při bělení v ordinaci během jednoho sezení. Profesionální bělení totiž může způsobit citlivost zubů, podráždění dásní a dokonce i chemické popáleniny, ačkoli tato rizika jsou při profesionálním bělení minimalizována. Bělení zubů by neměli provádět lidé s onemocněním dásní nebo zubním kazem, protože bělící prostředky mohou tyto stavy zhoršit. Kromě toho je důležité si uvědomit, že bělení zubů není trvalé a účinky mohou trvat několik měsíců až několik let.
Bělící proužky
Bělící proužky jsou jednou z nejčastějších voleb při domácím bělení zubů. Jedná se o snadný proces, který vyžaduje několik minut aplikace proužků, poté čekání na působení látek na zubech a nakonec jejich stažení. Tento jednoduchý proces lze opakovat několikrát týdně. Je důležité sledovat stav citlivosti zubů nebo dásní. Pokud vás po aplikaci proužků začnou bolet zuby, je třeba je sundat a zuby si vyčistit. Pokud jste si vědomi své citlivosti, existuje na trhu spousta výrobků určených právě pro citlivé zuby.
Nejznámější značkou pro domácí bělení zubů je Crest. V široké nabídce produktů na bělení zubů najdete mnoho druhů bělících pásků, past nebo gelů. Jsou určeny k bezpečnému bělení zubů v pohodlí domova a jejich účinek je ověřen u milionů lidí po celém světě. Složení Crest bělících proužků je stejné jako to, které se nachází v profesionálních produktech na bělení zubů. Na trhu jsou již 15 let a lidé je zejména v Americe používají každý den. Účinné látky se dostanou pod sklovinu a dokáží odstranit viditelné i malé skvrny se zárukou bílého úsměvu. Proužky Crest jsou nejlepší volbou pro bělení zubů. Vyhněte se však jejich napodobeninám, které jsou rozšířené po různých e-shopech nebo drogeriích. Navenek vypadají stejně, ale jejich složení je pro zuby nevhodné a účinky jsou minimální.
Bílé zuby
K vybělení zubů nepotřebujete pouze bělící přípravky. Nejlepší bělení zubů má kořeny ve vašem základu. Vše záleží na vašich návycích při čištění a stravování, aby byly vaše zuby přirozeně čisté. V první řadě je důležité čistit si zuby alespoň dvakrát denně. Je nutné znát správnou techniku čištění, abyste si nepoškodili zuby. Vyberte si správný zubní kartáček pro čištění zubů. V případě citlivých zubů je třeba zvolit kartáček s měkkými štětinami, jinak si můžete vybrat podle svých preferencí. Rozhodně nedoporučujeme kupovat kartáček za málo peněz z velkých obchodů. Ty mají obvykle příliš tvrdé štětiny, které nejen ničí zubní sklovinu, ale také dráždí dásně a způsobují jejich krvácení. Při správném čištění zubů je také dobré používat zubní nit nebo mezizubní kartáček. Tyto pomůcky dokáží vyčistit zuby o něco lépe než čištění pouze zubním kartáčkem. Jednou týdně je také vhodné použít zubní kartáček s jedním vláknem. Používejte jej bez zubní pasty, pouze s čistou vodou. Čistěte si prostory zubů, přední i zadní. Zbavíte tak zuby zubního kamene a bakterií, které jsou příčinou zánětů a dalších mnohem horších problémů.
Správnou cestou k bezpečnému bělení zubů je také návštěva dentální hygieny alespoň jednou ročně. Profesionální zubní lékař se podívá na vaše zuby, detailně je vyčistí a odstraní pigmentové skvrny nebo jiné nečistoty z povrchu zubní skloviny. Nezaměňujte tento zákrok s pravidelnou zubní prohlídkou. Dentální hygienisté ošetřují vaše zuby z hlediska čistoty, čímž předcházejí vzniku zubního kazu a nuceným návštěvám zubaře.
Pokud jde o jídlo, vězte, které potraviny barví zubní sklovinu nebo které mění ph v ústech. Po vypití kávy, černého čaje, coca-coly, červeného vína nebo jakéhokoli jiného nápoje, který zabarvuje zuby, si zuby umyjte nebo alespoň vypláchněte čistou vodou. Vodu buď vypijte, abyste spláchli nečistoty a zbytky obarveného nápoje z krku, nebo ji protřepejte mezi zuby jako ústní vodu. Stejně postupujte i v případě citrusových plodů. Ty obsahují řadu kyselin, které mají nepříznivý vliv na ústní patro a zubní sklovinu. Rozhodně nedoporučujeme čistit si zuby zubní pastou bezprostředně po konzumaci kyselého ovoce nebo džusů. Mnohokrát se na internetu dočteme o citronech v souvislosti s bělením zubů. Přírodní bělení zubů, zejména kyselými potravinami, je pro sklovinu velmi nebezpečné. Tímto postupem můžete příliš rychle změnit hodnotu ph v ústech a roznést kyseliny z ovoce po celých zubech. Kyseliny z ovoce, šťáv nebo octa leptají zubní sklovinu, kterou ničíte třením zubním kartáčkem.
Zkušeností s bělením zubů doma nebo profesionálně je mnoho. Někteří vám řeknou, že bělící pásky jsou neúčinné, jiní tvrdí, že profesionální bělení ničí zuby. Názorů je téměř tolik, kolik je lidí, takže je třeba se poradit o možnostech bělení a vyzkoušet variantu, která vám nejvíce vyhovuje. Skutečnost, že bělící proužky nevykazovaly žádný účinek, může být způsobena nepravidelnou aplikací nebo malým počtem aplikací, které recenzent provedl. Pro účinné bělení zubů je třeba dodržovat postupy dodávané s výrobkem, dodržovat pravidelnou aplikaci a výsledky se dostaví dříve, než si myslíte.
Desatero jak vybělit zuby
- Čistěte si zuby dvakrát denně a pravidelně používejte zubní nit, abyste odstranili zubní plak a nečistoty a zabránili tak vzniku zubního kazu.
- Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami, abyste nepoškodili zubní sklovinu.
- Po jídle nebo pití si vypláchněte ústa vodou, abyste odstranili zbytky jídla nebo pití.
- Vyhýbejte se potravinám a nápojům, které mohou způsobit zabarvení zubů, jako je káva, čaj a červené víno.
- vyhýbejte se kouření, které může způsobit skvrny na zubech a poškodit celkové zdraví ústní dutiny.
- Používejte bělící zubní pasty a ústní vody k odstranění povrchových skvrn.
- Bezpečně odstraňte hluboké skvrny pomocí bělících pásků a bělícího gelu na zuby.
- Vyzkoušejte osvědčené přírodní prostředky, jako je jedlá soda nebo peroxid vodíku, k domácímu bělení zubů.
- Před vyzkoušením bělících procedur zvažte rizika a jejich možné vedlejší účinky
- O profesionální bělení zubů požádejte svého zubního lékaře nebo dentálního hygienistu
Zatím nebyl vložený žádný komentář.