Poškozená zubní sklovina
Lidé dbají na svůj vzhled. Bez pěkného úsměvu však nemůžete získat vlasy ani postavu svých snů. Mnozí z nás se bojí usmívat kvůli nízkému sebevědomí z našich zubů. Každý jsme jiný a naše zuby jsou jedním ze znaků skutečné odlišnosti. Svůj úsměv skrýváme kvůli nerovným zubům, pigmentovým skvrnám nebo mnoha dalším důvodům, kterých si často nevšímáme, někdy je dokonce zanedbáváme.
Viditelné problémy se zuby přetrvávají zejména na jejich vnější straně - zubní sklovině. Jedná se o nejsvrchnější část zubu. Je tvrdší než jakákoli jiná látka v našem těle, ale časem se opotřebovává a ztenčuje. Je třeba o ni pečlivě pečovat, protože je neobnovitelná. Část, kterou lidé mohou, ale nemusí vidět, je její zeslabení. Projevuje se vysokou citlivostí na studené nebo horké nápoje a potraviny, neboli tzv. přecitlivělostí.
Faktory způsobující oslabení zubní skloviny
Mezi nejběžnější a nejpřirozenější opotřebení zubní skloviny patří jejich čištění. Ano, tato každodenní povinnost je zabijákem zdravé zubní skloviny, pokud si zuby čistíte nesprávným kartáčkem nebo nesprávným způsobem. Příliš časté čištění nebo příliš tvrdé čištění si mnozí z nás neuvědomují, ale je třeba si nastavit rutinu, která je pro vaše zuby vhodná. Pokud nevíte, jaký zubní kartáček nebo jiné čisticí pomůcky zvolit, nechte si poradit od svého zubního lékaře.
Zvyk, který si neseme do dospělosti, je číslo dvě v ničení zubní skloviny. Skřípání zubů si často nevšimneme, ale skřípání zubů může drasticky opotřebovávat sklovinu. Podle studií je známo , že přibližně 90 % lidí na světě zatíná nebo skřípe zuby, aniž by to bylo klinicky diagnostikováno. V jiném případě se jedná o onemocnění zvané bruxismus. V tomto případě se nejedná o samotné zuby, ale o svaly kolem čelisti, které nutí zuby třít se o sebe, což poškozuje zubní sklovinu.
Třetí důvod oslabení zubní skloviny patří jídlu a pití. Mluvíme zejména o kyselých potravinách, které způsobují erozi zubní skloviny kyselinami. Mezi takové produkty můžeme zařadit dužnaté ovoce a ovocné šťávy, například z pomerančů, grapefruitů nebo citronů. Jejich kyselost je samozřejmostí. Mezi méně nápadné škůdce zubní skloviny patří černá káva a čaj nebo víno. Mezi potraviny, které nám jídlo ochucují, může patřit také jablečný ocet nebo kečup. Kyselé opotřebení zubní skloviny je způsobeno konzumací kyselin a zanecháním kyselých částic na povrchu zubů. Takové potraviny je třeba z jídelníčku vyřadit nebo částečně omezit. Rovnováhu mezi kyselými potravinami a zubní sklovinou můžete udržovat pomocí správných čisticích zubních past nebo gelů.
Prevence oslabení zubní skloviny
Pokud pociťujete bolest nebo jste si v poslední době všimli, že vaše zuby nevydrží tolik chladu jako dříve, jedná se o stadium oslabování skloviny. Tento postup lze zpomalit a kontrolovat. Věcí, které je třeba udělat pro citlivost zubů, je obecně několik:
- Používejte měkký zubní kartáček,
- Vyberte si zubní pastu pro citlivé zuby, většinou označovanou jako "sensitive",
- vyhýbat se příliš studeným nápojům a potravinám, nejčastěji v létě,
- hlídat si příjem ovocných nápojů nebo nápojů s vysokým obsahem cukru a kyselin,
- omezte skřípání zubů pomocí dlahy nebo chrániče zubů.
Bělení poškozené zubní skloviny - pro, nebo proti?
I citlivé zuby chtějí být hezčí a zářivější. Jejich zdraví je však prvořadé, stejně jako zdraví kořenů a nervů. Nejdůležitějším krokem je návštěva zubního lékaře, se kterým se můžete o bělení poradit. Pouze on může zaručeně znát stav vašich zubů a zubní skloviny a na základě těchto znalostí vám odpovědět na otázku ohledně jejich bělení.
Pokud stav vaší zubní skloviny není pokročilý, můžete o bělení uvažovat. Profesionální bělení je často poměrně nákladné. Pokud však chcete vyčistit pigmentové skvrny a rozzářit zuby za rozumnou částku, nabízíme vám bělící pásky a zubní pasty určené pro citlivější zuby. Jedná se o postupné a velmi šetrné bělení, kdy si zuby bělíte delší dobu, ale se stejně vynikajícím účinkem.
Zatím nebyl vložený žádný komentář.