Jsou fluoridy nebezpečné?
Fluor je prvek, který se nachází běžně v přírodě – vyskytuje se ve vzduchu, v městském vodovodu, půdě, ovoci a zelenině, rybách, ale také v balené vodě a nealkoholických nápojích. Fluoridy jsou chemické sloučeniny fluoru, které se mohou vyskytovat v organické nebo anorganické formě. Přidávají se i do zubních past, protože jsou významným činitelem při prevenci vzniku zubního kazu. Pravidelné používání fluoridové pasty snižuje kazivost zubů o 20 až 30 %.
Konspirace o fluoridu
Stále probíhá polemika o tom, zda jsou fluoridy škodlivé pro lidský organismus. Vyšlo několik pochybně vytvořených „studií“, které se jim snažily připsat způsobení Downova syndromu, stařecké demence, snížení IQ, či dokonce rakovinu. Fluoridy měly otupovat mozek, oslabit imunitu nebo snížit schopnost samostatného rozhodování. Tyto teorie však nikdy nebyly potvrzené, protože studie měly vícero nedostatků, které je zdiskreditovaly. Víceré tyto konspirace souvisely s fluorizací vody v USA v polovině minulého století, která měla napomoci k prevenci vůči tvorbě zubního kazu. Údajně chtěla vláda a farmaceutické společnosti zhoršit zdraví obyvatelstva, aby mohly prodat víc léků. Fluorizace vody však byla jedním z nejúspěšnějších a nejrozsáhlejších opatření ve světě, které přispělo k dlouhodobému snížení výskytu zubního kazu.
Fluorid zubům pomáhá
Stejně jako jiné látky na světě, ať už přírodní, nebo umělé, tak i fluor může mít v nadměrném příjmu toxické účinky. Při jednorázovém otrávení by však 70kg člověk musel přijmout 5 až 10 gramů fluoridu. To znamená, že by musel reálně zhltnout obsah více než 30 zubních past s nejvyšším obsahem fluoridu (povolených je 1500 ppm). Nebo vypít přes 5 tisíc litrů vody. Běžného člověka by však zabila už samotná voda, protože jednorázové vypití 5 až 6 litrů může mít smrtelné účinky.
Přítomnost fluoridu v zubních pastách má několik funkcí. Zvyšují odolnost skloviny, snižují demineralizaci (odvápnění skloviny, úbytek minerálů) zubů, podporují remineralizaci (zpětný přívod minerálů do skloviny) a zabraňují množení bakterií.
Existuje několik druhů fluoridů v zubních pastách:
Fluorid sodný má anorganický původ, je přijatelné chuti, nedráždí, nezpůsobuje zabarvení a snadno se rozpouští, má však krátkodobý remineralizační účinek.
Fluorid cínatý je velmi dobře rozpustný, má antimikrobiální účinek, zpomaluje demineralizaci. Rychle však podléhá oxidaci a při dlouhodobém používání může způsobovat pigmentaci zubů (hnědé skvrnky).
Monofluorofosforečnany v zubních pastách jsou stabilní. Pro uvolnění v ústech je potřebný delší čas a nacházejí se ve většině tuzemských past.
Aminfluoridy jsou založené na organické bázi. Byly vyvinuté v 50. letech 20. století ve spolupráci s institutem zubního lékařství v Curychu. Zvyšují odolnost skloviny v případě sníženého pH. Nejrozšířenějším z nich je Olaflur nebo Dectaflur. Aminfluorid zvyšuje koncentraci fluoru ve slinách, ale i v zubním povlaku. Vytváří souvislou vrstvu fluoridu vápenatého, která chrání zuby před vlivem kyselin. Při pravidelném používání snižuje kazivost chrupu o 20 až 30 %.
Pravidelný příjem fluoridů přispívá ke zdravému vývinu zubní tkáně a snižuje náchylnost zubní skloviny na vznik kazu. Na zubu vytvářejí ochrannou vrstvu, která je odolná vůči kyselinám a zabraňuje proniknutí mikrobů z ústní dutiny do zubu. Omezují tvorbu kyselin a potlačují kvašení sacharidů v ústech.
Bezpečná dávka fluoridu
Obsah fluoridu se označuje jednotkou ppm, což vyjadřuje koncentraci látky v tubě zubní pasty. 1 ppm se rovná 1 miliontině fluoridu. Ze zákona musí mít výrobci zubních past na obalu uvedené, zda obsahuje fluorid. Nejvyšší koncentrace v zubní pastě je stanovená na 1500 ppm neboli 0,15 % fluoridu. V obsahu zubní pasty, kterou si vytlačíme na kartáček (doporučená dávka je velikost hrášku), je přibližně 0,3 mg fluoridu, v případě zubní pasty s obsahem fluoridu 1500 ppm. Dětské zubní pasty obsahují menší podíl fluoridů, protože děti ji obvykle polykají. I z toho důvodu se nedoporučuje, aby děti používaly pastu určenou pro dospělé.
Zubní pasty se dělí na tyto skupiny:
Zubní pasty bez fluoru – nedoporučuje se je používat dlouhodobě.
Zubní pasty pro děti – s koncentrací fluoridů 250– 400 ppm.
Kosmetické zubní pasty – s koncentrací fluoridů 1000–1500 ppm.
Terapeutické zubní pasty – koncentrace fluoridů 1800–2500 ppm.
Fluorizace se provádí i u dentisty, který zuby profesionálně ošetřuje fluorem. Jde zejména o lidi s vysokým rizikem vzniku zubního kazu, onkologické pacienty nebo lidi nosící strojek na zuby. Aplikuje se ve formě gelu, pěny nebo ústním výplachem.
Používání fluoridu v zubních pastách je tak úplně bezpečné a jeho koncentrace v tubách nepřináší vysoká zdravotní rizika. Pomáhají v boji proti zubnímu kameni a slouží jako prevence proti onemocněním zubů.
Zatím nebyl vložený žádný komentář.