Porovnání pásků

Historie ústní hygieny

Historie hygieny dutiny ústní je neoddělitelnou součástí historie medicíny.

První dokumenty pocházejí z dob pravěku. V období mezolitu se objevily první známky o zubním kazu a z končin Blízkého a Dálného východu máme první známky o jeho léčbě. Čištění zubů je spojené s bohem Buddhou, který na čištění používal dřívko s roztřepenými konci od boha Sakka. Už i staří Egypťané či Arabové používali kartáček jménem Siwak. Egypťané dokonce pochovávali mumie s čistícími zubními dřívky, aby jim na ono světě nezapáchalo z úst.

 

Stručný přehled dějin ústní hygieny

 

První zubní kartáček objevili Číňané už v 15. století př. n. l. Byl velmi podobný našemu kartáčku, ale vlákna tvořila srst z divokého sibiřského kance zasunutá do kosti nebo do bambusového dřívka.

V letech 1792–1750 př. n. l. byl v Babylonu vytvořen zákoník, který trestal neúspěšné chirurgické postupy, jako například trhání zubů.

Už v období Etrusků (11.–5. století př. n. l.) máme známky o prvních zubních náhradách z keramiky, zlata či stříbra.

 

 

V období Říma lékař Aulus Cornelius Celsus napsal:

„Bolest zubů je, na rozdíl od bolestí smrti, největší a nejkrutější ze všech bolestí.“

 

 

Na začátku našeho letopočtu pili lidé kozí mléko na svěží dech a přívěšek vlčího zubu je měl ochránit před nepříjemnou bolestí zubů.

 

Pojem „zubní lékař“ se objevil o mnoho později, a to ve 14.století, ale ústní hygiena byla stále v pomyslné kolébce. V 18. století byl vyroben první zubní kartáček s masovou výrobou. Štětiny byly z prasat a rukojeť z kosti vola. O několik let později byly prostředky na hygienu ústní dutiny stále čistě přírodní. Jednalo se například o čerstvé jahody, které měly zabezpečit svěží dech. Dezinfekci úst zabezpečilo uhlí.

 

Ve 20. století začali lidé připisovat ústní hygieně větší důležitost. Obor stomatologie se začíná dynamicky rozvíjet, objevují se nové trendy v protetice, implantologii či kosmetické stomatologii, což znamenalo krásné zuby nejen v mladém věku. Lidé využívali různé pasty, vody a taktéž použili látku fluór jako prevenci před zubním kazem.

 

V roce 1950 byla vyvinutá zubní pasta značky Crest s fluorem, která se začala v USA naplno prodávat. Tato látka se využívá dodnes jako účinná profylaxe proti zubnímu kazu a na posilnění zubní skloviny. Využíval se také eukalyptus a později se objevily aminfluoridy.

 

Vynález nylonu se stal trendem nejen v textilním průmyslu, ale i ve výrobě zubních kartáčků, a tak vznikl „Zázračný kartáček doktora Westa“. Nylonová vlákna byla však příliš tvrdá, a tak časem vznikala stále měkčí a měkčí vlákna

 

První zubní kartáček na elektrický pohon byl vyrobený v polovině 20. století ve Švýcarsku pod názvem Braxodent.Bělicí pásky Crest 3D White s bělicí lampou

14 ks
1 hodina denně - 7 dní

Doprava zdarma

2 490 Kč

Crest 3D White Professional Effects

40 ks
30 minut denně - 20 dnů

Doprava zdarma

2 390 Kč1 990 Kč

Crest 3D Glamorous White

28 ks
30 minut denně - 14 dnů

Doprava zdarma

1 490 Kč

Bělící pásky Crest 3D White 1-hour Express

Bělící pásky Crest 3D White 1-hour Express

14 ks
1 hodina denně - 7 dnů

Doprava zdarma

1 490 Kč


Zatím nebyl vložený žádný komentář.